به روی قله ها؛ تن از غبار تیرگی رها؛ برآ چو جان تازه بر بلند خاک؛ همیشه بر فراز؛ همیشه سر فراز

 چشمه آب معدنی چپقلی واقع در دره غربی قله سفید خانی اراک

آب معدنی چپقلی از ردیف آبهای بی كربناته كلسیك و منیزین آهن دار، فاقد آلودگی میكروبی واز نوع آبهای سردو سبك است كه آشامیدن آن اثرات درمانی زیادی  دارد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آب این چشمه مدر بوده، ریگ ها وشن های مجاری ادراری را در خود حل می كند و از تشكیل مجدد آنها جلوگیری می کند. به این ترتیب بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسیداوریك خود را از دست می دهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می شود. ضمن آنكه نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را به حالت طبیعی رسانده سبب ازدیاد دفع ادرار و مواد زاید كلیه ها می شود.

خوردن این آب حركات دودی روده را كاهش داده ودر طول دوره درمانی با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی درخون كاهش می یابد. جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، كبدو لوزالمعده روی متابولیسم گلوسیدها، پروتیدها، كلسترول واسیداوریك مؤثر است و به علت افزایش دفعات مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه ای از مواد سمی به شكل طبیعی از بین می رود.

این آب معدنی سطح مجاری هاضمه را تمیز می کند و  نوشیدن آن علاوه بر ملین بودن و تقویت انقباضات روده ای، شیره  گوارشی را افزایش داده و اشتها را زیادتر می كند. بنابراین اگر تابع رژیم های سفت و سخت غذایی هستید، بهتر است با دقت بیشتری از این آب بنوشید!

با تمام این ها، آشامیدن این آب معدنی از غلظت صفرا کم می کند، سنگ های صفراوی را از مجاری آن به سوی روده هدایت می کند و حالات احتقان كبدی را از بین می برد. علاوه بر این، آب معدنی چپقلی، حاوی میزان فراوانی «آمین» است كه تأثیر بسزایی در تولید گلبول قرمز ودرمان انواع كم خونیها دارد.

فکر کنم که گروه های کوه نوردی اگه  یه برنامه دو روزه به سفید خانی و شب مانی در کنار چشمه را برنامه ریزی کنند ارزشش را داشته باشه.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۹ساعت 13:18  توسط حمید کیانی  |